"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości 2010

 

W dniach 15-21 listopada 2010 r. odbyła się trzecia edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, największej globalnej inicjatywy promującej ideę przedsiębiorczości wśród młodzieży.

Organizatorami polskiej edycji ŚTP jest Ogólnopolski Komitet Koordynacyjny, któremu w roku 2010 przewodniczy Fundacja Polski Przedsiębiorczej. Komitet współtworzą przedstawiciele Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Forum Młodych PKPP Lewiatan, Fundacji FOR oraz Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Najważniejszą jednak grupę organizatorów ŚTP będą stanowią Partnerzy, którzy organizują w ramach ŚTP działania mające na celu propagowanie przedsiębiorczości wśród młodych ludzi.

Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości (Global Entrepreneurship Week) są premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown, prezes amerykańskiej Fundacji Kauffmana - Carl Schramm i brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark. W Światowy Tydzień Przedsiębiorczości zaangażowanych jest aż 88 państw z całego świata.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości to ogólnoświatowy ruch mający na celu stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i które pozwala zakwitnąć kreatywnym inicjatywom młodych ludzi. Chodzi o to, by uwierzyli oni w siebie i swoje możliwości, ale też czuli, że społeczeństwo ich popiera, a ich pomysły zasługują na uwagę.

15 listopada następiła oficjalna inauguracja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Polsce.

Polską edycję wydarzenia otworzył Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Prezydent podkreślił, iż wydarzenie w Polsce ma szczególny wymiar. O ile w Wielkiej Brytanii czy Holandii propagowanie przedsiębiorczości nie jest niczym nowym, o tyle w Polsce cały czas należy pracować nad kształtowaniem mentalności i nowych nawyków - zwłaszcza wśród młodych ludzi.

Inaugurację poprzedziła konferencja, podczas której zaprezentowano najnowsze wyniki badań SMG/KRC dotyczące nastawienia Polaków do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Okazało się, że Polacy coraz częściej myślą o zakładaniu własnej działalności (wynika to z potrzeby niezależności), jednak często zniechęcają się wysokimi podatkami i dużą konkurencją.

Również prof. Leszek Balcerowicz zauważył, że do zakładania własnej działalności gospodarczej zniechęcają bariery, takie jak wysokie podatki, korupcja i monopole. Profesor wyjaśnił, że przedsiębiorczość jest ograniczana przez ustrój socjalistyczny, ale i nie każdy kapitalizm ułatwia jej rozwój. Zauważył natomiast, że w Polsce istnieje duży potencjał.

Konferencję moderował Roman Młodkowski. Wydarzenie odbyło się w Centrum Bankowo-Finansowym „Nowy Świat”, byłej siedzibie KC PZPR, co miało na celu podkreślić zmiany, jakie nastąpiły w Polsce w ciągu ostatnich lat.

W ramach ŚTP miało miejsce wiele atrakcyjnych wydarzeń, m.in. projekt Otwarta Firma, szkolenie dla nauczycieli "Wykorzystanie komiksu i animacji w edukacji ekonomicznej" zorganizowane przez Fundację FOR, konkurs partnera Makro - Pomysłowy Przedsiębiorca. Po uroczystym otwarciu pierwszego w Polsce Mobilnego Inkubatora Prezes Zarządu AIP Group Grzegorz Święch ogłosił również Konkurs na Biznesplany oraz Konkurs na Najlepszą Inicjatywę.


Zachęcamy wszystkich do udziału w „Konkursie na Najlepszą Inicjatywę GEW 2010”. Główna nagroda to 10 000 złotych. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na prestiżowym wydarzeniu jakim jest Gala Polski Przedsiębiorczej. Każdy może wziąć udział w konkursie, wystarczy zarejestrować swoje wydarzenie na oficjalnej stronie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości (http://tydzienprzedsiebiorczosci.pl/) oraz przesłać wypełniony formularz zgłoszeniowy. Prosimy tylko o wcześniejsze zapoznanie się z regulaminem dostępnym na stronie.
Termin zgłoszeń - 31 grudnia 2010 r.

Więcje na www.tydzienprzedsiebiorczosci.pl

Mecenasem Głównym wydarzenia jest Telekomunikacja Polska. Partnerem Makro Cash&Carry.