"Skutecznie promujemy wolność"

EN

W mediach

 • FOR: 500+ mało skuteczne w poprawie sytuacji demograficznej, Business Insider Polska

  FOR: 500+ mało skuteczne w poprawie sytuacji demograficznej, Business Insider Polska | 2019-10-07

  Politycy dotrzymali słowa m.in. przy programie Rodzina 500 plus, przy czym – jak podkreślają autorzy raportu – mimo że Polacy go sobie chwalą, to jednak jest on krytykowany za niewielką skuteczność w poprawie sytuacji demograficznej w Polsce. Zgodnie z raportem Forum Obywatelskiego Rozwoju, w 2017 roku odnotowano niewielki wzrost liczby urodzeń, a w 2018 roku nastąpił ich spadek. FOR podkreśla również, że następujące po wprowadzeniu programu zjawisko zmniejszenia ubóstwa miało mniejszą skalę niż zakładano, z samym programem wiążą się wysokie koszty realizacji, które ograniczają wydatki państwa na inne cele.

  więcej
 • FOR: PiS hamuje powstawanie średnich i dużych firm, Dziennik Gazeta Prawna

  FOR: PiS hamuje powstawanie średnich i dużych firm, Dziennik Gazeta Prawna | 2019-10-06

  Niektórzy eksperci uważają, że to może zniechęcać do rozwoju biznesu, bo spółki mogą próbować sztucznie przesuwać swoje dochody na kolejny rok albo się dzielić, tylko po to, by utrzymać status małego podatnika. Ekonomiści Forum Obywatelskiego Rozwoju, którzy również dokonali podsumowania rządów PiS, są zdania, że takie rozwiązania hamują powstawanie średnich i dużych firm, których mamy zbyt mało. To dlatego, ich zdaniem, celu, jaki stawiał sobie premier Mateusz Morawiecki, u progu kadencji minister odpowiedzialny za rozwój, czyli zwiększenia liczby średnich i dużych podmiotów do 22 tys., nie udało się osiągnąć. A szkoda, bo to właśnie średnie i duże przedsiębiorstwa są najbardziej innowacyjne. A na innowacjach i gospodarce opartej na wiedzy rządowi bardzo zależało.

  więcej
 • Aleksander Łaszek: Całe prawo podatkowe wymaga reformy. Dziś obliczenie PIT-u dla umowy o pracę to 18 działań, TOK FM

  Aleksander Łaszek: Całe prawo podatkowe wymaga reformy. Dziś obliczenie PIT-u dla umowy o pracę to 18 działań, TOK FM | 2019-09-08

  O gospodarczych pomysłach największych partii mówi dr Aleksander Łaszek – główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.

  więcej
 • Aleksander Łaszek o wzroście wydatków na cele społeczne, Interia

  Aleksander Łaszek o wzroście wydatków na cele społeczne, Interia | 2019-09-07

  - To charakterystyczny wzrost przed wyborami, bo w przyszłym roku (wydatki na cele społeczne) mają już spaść do 15,3 proc. PKB. Ten spadek tłumaczony jest m.in. "zamrożeniem" 500+ - mówi Interii główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju Aleksander Łaszek.
  więcej
 • Aleksander Łaszek: Połowę kosztu obniżek PIT rząd przerzuci na samorządy, Spider's Web

  Aleksander Łaszek: Połowę kosztu obniżek PIT rząd przerzuci na samorządy, Spider's Web | 2019-09-02

  Niby wychodzi prawie na równo, ale rosnące składki ZUS w całości odciążą budżet, natomiast połowę kosztu obniżek PIT rząd przerzuci na samorządy – zauważył główny ekonomista FOR Aleksander Łaszek.

  więcej
 • Aleksander Łaszek: Morawiecki przelicytował, jeśli chodzi o inwestycje, CrowdMedia

  Aleksander Łaszek: Morawiecki przelicytował, jeśli chodzi o inwestycje, CrowdMedia | 2019-08-31

  Jeszcze w 2008 roku stopa inwestycji wynosiła 23,1%, po czym została zredukowana przez światowy kryzys gospodarczy. U progu końca rządów PO-PSL wskaźnik ten zaczął się odbijać i stopniowo wzrastać, ale po przejęciu rządów przez PiS doszło do tąpnięcia, w wyniku czego w 2018 roku eksperci zaalarmowali, że stopa inwestycji spadła do najniższego od 20 lat poziomu zaledwie 18%. W obecnym roku inwestycje poszły znów do góry, ale wciąż nie osiągnęły poziomu z końca rządów PO-PSL. Wytknęli to premierowi ekonomiści z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

  więcej
 • Aleksander Łaszek: To budżet bardzo wyborczy, taki, żeby nikomu nie podpaść, Polska The Times

  Aleksander Łaszek: To budżet bardzo wyborczy, taki, żeby nikomu nie podpaść, Polska The Times | 2019-08-27

  - Nie możemy mówić o trwałej naprawie finansów publicznych. To tylko jednorazowe zbilansowanie dodatkowymi dochodami - przekonuje w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press dr Aleksander Łaszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju. Wskazuje on, że w przyszłym roku budżet otrzyma jednorazowe, ekstra zasilenia choćby w postaci opłaty przekształceniowej związanej z likwidacją OFE (10 lub 20 mld zł), opłat z tytułu emisji CO2 czy aukcji na częstotliwości telefoniczne (5G).

  - Myślę, że nowelizacja budżetu w ciągu roku jest bardzo prawdopodobna, bo jest to budżet bardzo wyborczy, taki, żeby nikomu nie podpaść - podsumowuje Łaszek. Według jego wyliczeń, realny spadek wydatków ma wynieść ok. 10 mld zł.

  więcej
 • Aleksander Łaszek: Budżet bez deficytu w 2020 r. to osiągalny cel. Tylko że byłoby to możliwe dzięki jednorazowym wpływom, Parkiet

  Aleksander Łaszek: Budżet bez deficytu w 2020 r. to osiągalny cel. Tylko że byłoby to możliwe dzięki jednorazowym wpływom, Parkiet | 2019-08-27

  – Budżet bez deficytu w 2020 r. to osiągalny cel. Tylko że byłoby to możliwe dzięki jednorazowym wpływom, np. z tytułu opłaty przekształceniowej (za przeniesienie środków z OFE na indywidualne konta emerytalne – red.) oraz sprzedaży częstotliwości i uprawnień do emisji CO2, a także krótkotrwałych oszczędności, np. na płacach w budżetówce – ocenia Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.

  więcej
 • Leszek Balcerowicz: Trzeba działać, gdy pojawiają się pierwsze oznaki inflacji, Money.pl

  Leszek Balcerowicz: Trzeba działać, gdy pojawiają się pierwsze oznaki inflacji, Money.pl | 2019-08-19

  Na prezesach Rady Polityki Pieniężnej i Narodowego Banku Polskiego spoczywa odpowiedzialność za to, czy jedna z największych zdobyczy III Rzeczypospolitej, tzn. niska inflacja, zostanie podważona czy nie – powiedział gośc programu "Money. To się Liczy", prof. Leszek Balcerowicz. Będąc prezesem NBP przez 6 lat stosowałem się do zasady: że trzeba działać na czas, gdy pojawiają się pierwsze symptomy inflacji, niż po czasie, bo wtedy jej ograniczenie jest trudniejsze – zauważył gość Mateusza Ratajczaka.

  więcej
 • Raport FOR: Liczba wymienionych urzędników to prawie 12 tysięcy, Magazyn TVN24

  Raport FOR: Liczba wymienionych urzędników to prawie 12 tysięcy, Magazyn TVN24 | 2019-08-10

  Opublikowany na początku 2018 roku raport fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju szacował liczbę wymienionych urzędników na prawie... 12 tysięcy! "Z całą stanowczością muszę powiedzieć: doświadczonych urzędników zastępują krewni, koledzy, kolesie" - mówił w TOK FM autor tego raportu, Janusz Paczocha, ekspert FOR i były prezydent Bytomia.

  więcej

Wspierają nas