"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Aktualności

 • Komunikat 2/2024: Rządowy projekt ustawy o KRS: pożądany kierunek, za mało bezpieczników

  Komunikat 2/2024: Rządowy projekt ustawy o KRS: pożądany kierunek, za mało bezpieczników | 2024-02-15

  Przedstawiony przez Ministra Sprawiedliwości projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa zakłada powrót do wyboru sędziowskiej części Rady przez sędziów. W powiązaniu z propozycją przyznania wszystkim sędziom, a nie tylko ich reprezentantom, czynnego i biernego prawa wyborczego, projekt zapewnić ma niezależność KRS i ograniczyć wpływ polityków na proces nominacji sędziowskich. Mimo że propozycje zawarte w projekcie są w większości zasadne, część z nich może utrwalać korporacyjny charakter Rady i niedostatecznie gwarantować jej demokratyczną legitymację.

  więcej
 • Do odpolitycznienia spółek z udziałem Skarbu Państwa konieczna jest prywatyzacja – Marcin Zieliński, Rzeczpospolita

  Do odpolitycznienia spółek z udziałem Skarbu Państwa konieczna jest prywatyzacja – Marcin Zieliński, Rzeczpospolita | 2024-01-31

  – Wszyscy przyzwyczaili się do tego, że gdy wymienia się ekipa rządząca, przychodzi nowa miotła. To patologiczna sytuacja, ale przy obecnej polaryzacji w społeczeństwie i na scenie politycznej nie ma też impulsu, by zmieniać politykę właścicielską Skarbu Państwa – mówi prezes Forum Obywatelskiego Rozwoju.

  więcej
 • Polityka publiczna oparta na dowodach. Ocena Polski

  Polityka publiczna oparta na dowodach. Ocena Polski | 2024-01-24

  Tworzenie polityk publicznych opartych na dowodach (evidence-based policy making, EBPM) to w najszerszym znaczeniu sformalizowany proces, w którym władza angażuje wysokiej jakości zasoby celem wywołania pożądanych przez nią zmian świecie realnym. Bardziej szczegółowo jest to podejście, w którym interwencje państwa (bądź ich brak) uzasadnione są rzetelnymi danymi z różnych źródeł, w tym od samych obywateli. Taki sposób rządzenia zapewnia, z jednej strony, optymalne rozwiązywanie problemów, a z drugiej umożliwia przekonanie zainteresowanych, że istotne dla nich decyzje nie zostały podjęte przez państwo arbitralnie lub bez uwzględnienia ich interesu – przyczyniając się w ten sposób do zwiększenia legitymacji władzy i ogólnej poprawy sytuacji obywateli.

  więcej
  • Odziedziczyliśmy złą sytuację fiskalną – Leszek Balcerowicz, bank.pl

   Odziedziczyliśmy złą sytuację fiskalną – Leszek Balcerowicz, bank.pl | 2024-01-24

   – Niepokoił mnie fakt, że w kampanii wyborczej ze strony Koalicji Obywatelskiej nie było krytyki tego procesu fiskalnego szkodnictwa, a co gorsze – licytowanie się na obietnice. Nawet Lewica nie była tak populistyczna. I dochodzimy do obecnej sytuacji, w której mamy budżet rozdęty, z rozdętymi wydatkami i deficytem, a do tego dochodzą nowe – ocenia Leszek Balcerowicz.

   więcej
  • Komunikat FOR 1/2024: Nowy budżet państwa – deficyt większy niż w założeniach PiS

   Komunikat FOR 1/2024: Nowy budżet państwa – deficyt większy niż w założeniach PiS | 2024-01-18

   Tydzień po zaprzysiężeniu rząd Donalda Tuska przedstawił Sejmowi projekt budżetu państwa na 2024 rok. To budżet z rekordowym deficytem w historii Polski i większym niż w założeniach rządu PiS. Według szacunków Komisji Europejskiej Polska w 2023 i 2024 roku będzie miała jeden z najwyższych deficytów sektora finansów publicznych w Unii Europejskiej.

   więcej
   • Nasza przyszłość zależy od tego, jaka będzie polityka gospodarcza nowego rządu – Leszek Balcerowicz, INN Poland

    Nasza przyszłość zależy od tego, jaka będzie polityka gospodarcza nowego rządu – Leszek Balcerowicz, INN Poland | 2024-01-18

    – Polityka gospodarcza PiS była zła, teraz są tego skutki – podbita inflacja, dwa razy wyższa niż w strefie euro, oraz spowolnienie wzrostu gospodarczego do poziomów, przy których przestajemy nadganiać Zachód, a mamy jeszcze wiele do zrobienia – przestrzega założyciel FOR, Leszek Balcerowicz.

    więcej