"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Aktualności

 • Apel do Rady Ministrów RP o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej

  Apel do Rady Ministrów RP o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej | 2020-03-30

  Sytuacja w Polsce i na świecie nie ma precedensu w ostatnich dekadach. Epidemia koronawirusa sparaliżowała życie społeczne we wszystkich jego aspektach. Wiele zarazem wskazuje na to, że szczyt epidemii mamy jeszcze przed sobą, zachorowań przybywa bowiem z każdym dniem. Już teraz można stwierdzić, że koronawirus występuje w Polsce na skalę masową.

  więcej
 • Komunikat 11/2020: Rządowa pomoc dla firm – skomplikowana, uznaniowa i spóźniona

  Komunikat 11/2020: Rządowa pomoc dla firm – skomplikowana, uznaniowa i spóźniona | 2020-03-30

  Obecnie najważniejszym wyzwaniem jest utrzymanie miejsc pracy oraz wsparcie osób, które z powodu koronawirusa i działań mających ograniczyć skalę epidemii w Polsce nie mogą pracować. Z jednej strony wymaga to wsparcia firm, które płacą swoim pracownikom, ale, pozbawione przychodów, same są zagrożone bankructwem. Z drugiej strony potrzebna jest pomoc dla osób, które pracowały na nietypowych formach zatrudnienia i z dnia na dzień straciły pracę.

  więcej
 • Komunikat 10/2020: PiS prze do wyborów zamiast skupić się na pomocy przedsiębiorcom i pracującym

  Komunikat 10/2020: PiS prze do wyborów zamiast skupić się na pomocy przedsiębiorcom i pracującym | 2020-03-30

  W nocy z 27 na 28 marca posłowie PiS dodali do ustawy o pomocy dla przedsiębiorców i pracujących w czasie epidemii koronawirusa poprawkę zmieniającą Kodeks wyborczy. Poprawka umożliwia głosowanie korespondencyjne osobom powyżej 60. roku życia oraz osobom przebywającym w kwarantannie, izolacji i izolacji domowej.

  więcej
 • FOR: Rządowa tarcza jest dziurawa. Mamy lepszy pomysł, Gazeta Wyborcza

  FOR: Rządowa "tarcza" jest dziurawa. Mamy lepszy pomysł, Gazeta Wyborcza | 2020-03-27

  Forum Obywatelskiego Rozwoju - fundacja Leszka Balcerowicza - proponuje alternatywny system wsparcia dla gospodarki: zamiast teraz różnicować firmy i pracowników według wątpliwych kryteriów, rząd powinien wszystkim udzielić wsparcia i rozliczyć je już po zakończeniu pandemii.

  więcej
 • Koronawirus a prowadzenie działalności gospodarczej – uwaga na zakazy [część III]

  Koronawirus a prowadzenie działalności gospodarczej – uwaga na zakazy [część III] | 2020-03-26

  W związku z zaistniałą sytuacją wynikającą z wybuchu pandemii koronawirusa FOR przedstawia opisy czynów zabronionych, za popełnienie których sankcje grożą również przedsiębiorcom, jeżeli złamią wprowadzone przez rząd zakazy lub środki ostrożności. Mamy nadzieję, że nasze omówienia przepisów i podane przykłady pomogą zrozumieć niektóre zdarzenia, których możemy być świadkami, jak również reakcje organów ścigania i przyjmowane kwalifikacje prawne.

  więcej
 • Komunikat 9/2020: Teraz pomoc dla pracowników, a jej rozliczenie po pandemii

  Komunikat 9/2020: Teraz pomoc dla pracowników, a jej rozliczenie po pandemii | 2020-03-26

  Jesteśmy świadomi, że pandemia koronawirusa będzie wymagać wielu nadzwyczajnych działań. Społeczne, gospodarcze i zdrowotne konsekwencje tego prawie całkowitego załamania normalnego życia – zamkniętych szkół i firm, masowych kwarantann i zakazu opuszczania domów – mogą okazać się długotrwałe i bolesne, być może nawet poważniejsze niż żniwo zebrane bezpośrednio przez samego wirusa. Nie wiemy, ile epidemia potrwa w Polsce, ale musimy założyć, że w perspektywie trzech najbliższych miesięcy kluczowym zadaniem będzie wsparcie poszkodowanych osób i firm w taki sposób, żeby gospodarka szybko odbiła bezpośrednio po zakończeniu nadzwyczajnych działań zwalczających epidemię.

  więcej
 • FOR przedstawia: Licznik odwoływanych wyborów i imprez

  FOR przedstawia: Licznik odwoływanych wyborów i imprez | 2020-03-25

  W związku z panującą epidemią koronawirusa, kraje na całym świecie odwołują wybory, wydarzenia sportowe i kulturalne. Jednak zdaniem polskiego rządu, zagrożenie najwyraźniej nie jest wystarczająco duże, by przełożyć zaplanowane na 10 maja 2020 roku wybory prezydenckie.

  więcej
 • Czy reakcja rządu na epidemię była szybka? Lekcje na przyszłość dla Polski i Europy

  Czy reakcja rządu na epidemię była szybka? Lekcje na przyszłość dla Polski i Europy | 2020-03-24

  Skutki epidemii nie zależą wyłącznie od reakcji rządów – zamieszkiwanie osób młodych wspólnie ze starszymi może przyspieszyć transmisję wirusa do bardziej wrażliwej części populacji, a pojedynczy niezdiagnozowany chory może zarazić niewspółmiernie wiele innych osób. Dotychczasowe doświadczenia z pandemią koronawirusa pokazują jednak, że szybka reakcja rządu może pomóc w ograniczeniu skutków wybuchu epidemii. To lekcja do odrobienia zarówno dla Polski, jak i dla innych państw członkowskich Unii Europejskiej, których reakcja była opóźniona.

  więcej
 • Koronawirus a prowadzenie działalności gospodarczej – uwaga na zakazy [część II]

  Koronawirus a prowadzenie działalności gospodarczej – uwaga na zakazy [część II] | 2020-03-23

  W związku z zaistniałą sytuacją wynikającą z wybuchu pandemii koronawirusa FOR przedstawia opisy czynów zabronionych, za popełnienie których sankcje grożą również przedsiębiorcom, jeżeli złamią wprowadzone przez rząd zakazy lub środki ostrożności. Mamy nadzieję, że nasze omówienia przepisów i podane przykłady pomogą zrozumieć niektóre zdarzenia, których możemy być świadkami, jak również reakcje organów ścigania i przyjmowane kwalifikacje prawne.

  więcej
 • Aleksander Łaszek: Czy regulacje nadążą za rzeczywistością?, TVN24

  Aleksander Łaszek: Czy regulacje nadążą za rzeczywistością?, TVN24 | 2020-03-22

  - Pytanie, czy regulacje nadążą za rzeczywistością? – zastanawia się główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju dr Aleksander Łaszek. I dodaje: – Warto pamiętać, że sporo tych działań, jakie widzimy, są prawnymi prowizorkami, wszyscy teraz improwizują.

  więcej

Wspierają nas