"Skutecznie promujemy wolność"

EN

2018-03-05

Komunikat 3/2018: PKB Polski w Q4 2017 - przedwczesny triumfalizm na niepełnych danych

Synteza:

  • Wstępne szacunki GUS mówią o wzroście inwestycji o 11% w IV kwartale 2017 roku, nie jest jednak znana ich struktura, można jednak przypuszczać, że za znaczną część wzrostu odpowiada przyspieszenie inwestycji samorządowych. Duże wykorzystanie mocy produkcyjnych wskazuje także, że w nadchodzących kwartałach można spodziewać się wzrostu inwestycji przedsiębiorstw, jednak w znacznym stopniu będzie to tylko nadrabianie spadków z ostatnich 2 lat.

     
  • W chwili objęcia władzy przez PiS w 2015 roku stopa inwestycji wynosiła 20%, ale rząd jako jeden z celów swojej polityki deklarował jej podniesienie do 25%. Po dwóch latach rządów PiS niepewność związana z nieprzewidywalnymi zmianami prawa, wbrew deklaracjom rządowym, doprowadziła do spadku stopy inwestycji do 18%.
     
  • Według szacunków FOR w całym 2017 roku nieprzewidywalna polityka rządu obniżyła inwestycje przedsiębiorstw prywatnych o 30-40 mld zł. A w długim okresie to właśnie inwestycje przedsiębiorstw mają kluczowe znaczenie dla wzrostu produktywności pracy i konkurencyjności gospodarki.

Pełna treść komunikatu znajduje się w pliku do pobrania poniżej.


Kontakt do autora:

Aleksander Łaszek
e-mail: aleksander.laszek@for.org.pl


W mediach: