"Skutecznie promujemy wolność"

EN

2015-09-04

Zaproszenie na prezentację raportu FOR: „Następne 25 lat: jakie reformy musimy przeprowadzić, by dogonić Zachód?”

Zaproszenie na prezentację raportu FOR: „Następne 25 lat: jakie reformy musimy przeprowadzić, by dogonić Zachód?”

Forum Obywatelskiego Rozwoju zaprasza na prezentację raportu  „Następne 25 lat: jakie reformy musimy przeprowadzić, by dogonić Zachód?”,  połączoną z debatą, w której udział wezmą:

Leszek BalcerowiczPrzewodniczący Rady FOR,
Aleksander ŁaszekGłówny ekonomista FOR,
Mirosław Barszcz B. wiceminister finansów,
Mark Littlewood Dyrektor Generalny IEA
Agata StremeckaModerator

Prezentacja odbędzie się 8 września o godz. 16:00 w Domu Forum w sali „Małopolskie”, podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

1 stycznia 1990 roku wprowadzono pakiet reform gospodarczo-ustrojowych w Polsce. Po imponującym wzroście gospodarczym w minionym ćwierćwieczu, kolejne 25 lat nie zapowiada się już tak dobrze. Jeżeli Polska nie zreformuje rynku pracy, systemu podatkowego i finansów publicznych, będzie rozwijać się znacznie wolniej, niż w latach 1989-2014.

Na taki scenariusz nie możemy sobie pozwolić, dlatego Forum Obywatelskiego Rozwoju przygotowało raport na temat wzrostu polskiej gospodarki, który będzie zawierał zarówno szczegółową diagnozę jak i rekomendacje zmian, które należy zastosować, aby szybciej doganiać Zachód.

Raport będzie odpowiadał m.in. na pytania: Jak dotychczas rosła polska gospodarka i jakie są prognozy dla jej dalszego wzrostu?, Dlaczego bez wolnorynkowych reform wzrost gospodarczy spowolni, będzie ubywać rąk do pracy i nadal będzie mało inwestycji? Co zrobić, żeby wzrosły inwestycje i żeby przywrócić wysokie tempo wzrostu wydajności?

Tempo wzrostu gospodarczego ma fundamentalne znaczenie dla poziomu życia, szczególnie w przypadku krajów, które muszą nadrabiać stracony czas, takich jak Polska. Tylko wysoki wzrost gospodarczy pozwoli na zaspokojenie materialnych potrzeb, a także na szybsze zbliżenie poziomu życia w naszym kraju do innych państw Europy Zachodniej. Pozycja Polski w świecie zależy przede wszystkim od siły naszej gospodarki. W niespokojnych czasach wzrost gospodarczy jest najlepszą gwarancją poprawy naszego bezpieczeństwa.

Opracowanie:

Leszek Balcerowicz i Andrzej Rzońca - nadzór merytoryczny

Aleksander Łaszek - autor

Zespół FOR - współautorzy

Osoba do kontaktu:
Natalia Wykrota
e-mail:natalia.wykrota@for.org.pl
tel. 609 717 102