"Skutecznie promujemy wolność"

EN

2013-10-24

Analiza CEP: Restrukturyzacja i uporządkowana likwidacja banków objętych jednolitym mechanizmem nadzorczym

Analiza CEP: <em>Restrukturyzacja i uporządkowana likwidacja banków objętych jednolitym mechanizmem nadzorczym</em>

W najnowszej analizie pt. "Restrukturyzacja i uporządkowana likwidacja banków objętych jednolitym mechanizmem nadzorczym (Mechanizm SRM)" przedstawiony jest projekt zmiany Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady, który zakłada, że to Komisja oraz Rada mają podejmować decyzje w sprawie restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków w krajach objętych mechanizmem SRM. Część kosztów tego procesu będzie wobec tego finansował Fundusz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków.

Zdaniem ekpertów, podejmowanie decyzji w tej sprawie na szczeblu centralnym może – teoretycznie – zapobiec zakłóceniom konkurencji. Jednak ponieważ Fundusz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji jest uzależniony od finansowania ze strony Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (ESM), w praktyce uniknięcie zakłóceń konkurencji będzie niemożliwe.

Polecamy także artykuł red. Krzysztofa Szwałka dotyczący opublikowanej analizy - Bruksela idzie za ciosem, który ukazał się w dzienniku Rzeczpospolita.

Analiza ukazała się w ramach cyklu "Monitoring Projektów Prawa Gospodarczego Unii Europejskiej" realizowanego przez Forum Obywatelskiego Rozwoju i Centrum für Europäische Politik.

Pliki do pobrania: