"Skutecznie promujemy wolność"

EN

2012-05-31

Analiza CEP: Uznawanie kwalifikacji zawodowych

Analiza CEP: <em>Uznawanie kwalifikacji zawodowych</Em>

W najnowszej analizie pt. „Uznawanie kwalifikacji zawodowych” eksperci CEP omawiają propozycję Komisji Europejskiej, która ma na celu częściowe uproszczenie i zaostrzenie uznawania kwalifikacji zawodowych, a także przyjcie „wspólnych zasad kształcenia” w Unii Europejskiej.

Eksperci uważają, że zaostrzenie zasad uznawalności kwalifikacji zawodowych w przypadku pracowników o wysokich kwalifikacjach ograniczy międzynarodową mobilność kadr i osłabi jednolity rynek. Natomiast przyjęcie wspólnych zasad kształcenia stworzy systemowy bodziec do obniżania jakości edukacji. Wprowadzenie zmian może przynieść korzyści jedynie w przypadku pracowników o niskich kwalifikacjach.

Polecamy także artykuł red. Krzysztofa Szwałka na temat publikowanej analizy pt. "Komisja wprowadza legitymacje", który ukazał się w "Rzeczpospolitej".

Analiza ukazala się w ramach cyklu "Monitoring Projektów Prawa Gospodarczego Unii Europejskiej" realizowanego przez Forum Obywatelskiego Rozwoju i Centrum für Europäische Politik.

Wspierają nas