Forum Obywatelskiego Rozwoju

2025-02-11

Ostatnia dekada to czas historycznej wręcz zmiany – Polska z kraju emigracyjnego stała się krajem przyjmującym migrantów. Za symboliczny początek tej zmiany można przyjąć 2014 rok, kiedy w związku z wybuchem konfliktu zbrojnego w Ukrainie w poszukiwaniu lepszej przyszłości do Polski zaczęła migrować znacząca liczba mieszkańców tego kraju. Kolejną symboliczną datę stanowi luty 2022 roku, kiedy to wojna rosyjsko-ukraińska weszła w fazę pełnoskalowej inwazji, co uruchomiło kolejną falę migracji.

W połowie 2024 roku Forum Obywatelskiego Rozwoju wraz z partnerami: Polsko-Ukraińską Izbą Gospodarczą, CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych oraz prof. Marcinem Górskim z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego przygotowało cztery raporty pod przewodnim tytułem: Kierunek Polska –rekomendacje dla polskiej polityki migracyjnej.

Raporty dotyczyły ekonomicznych aspektów migracji i jej znaczenia dla rozwoju gospodarczego Polski, postulatów ułatwiających zatrudnianie cudzoziemców oraz prowadzenia przez nich działalności gospodarczej, a także możliwości decentralizacji polityki migracyjnej w Polsce.

Miały one w zamyśle stanowić ważny głos w dyskusji nad opracowywaną i ostatecznie przyjętą w październiku 2024 roku strategią migracyjną na lata 2025–2030 – niestety ostatecznie biegunowo przeciwną w stosunku do oczekiwań biznesu i społeczeństwa obywatelskiego. Przyjęcie strategii nie unieważnia jednak diagnoz i propozycji rozwiązań w nich zawartych. Debata na temat szczegółowych rozwiązań w zakresie polityki migracyjnej nadal nie została rozpoczęta. Jednocześnie rosnące problemy demograficzne i potrzeba zapewnienia rąk do pracy w gospodarce nie tylko nie odsuwają na bok, ale wręcz coraz dobitniej przypominają o konieczności przemyślanych ułatwień w zakresie polityki migracyjnej.


Raport Piotra Olińskiego, który mogą Państwo pobrać poniżej, ma na celu podsumowanie dotychczasowych rekomendacji i umieszczenie ich w kontekście bieżącej rzeczywistości gospodarczej i prawnej. Zapraszamy do lektury!

Kontakt do autora:

Piotr Oliński, analityk prawny FOR
[email protected]