Publikacja jest zbiorem artykułów dotyczących podstaw teorii ekonomii, w szczególności zagadnień związanych z firmami, przemysłem i rynkami. W artykule Natura firmy (1937 r.), który stał się jednym z najbardziej istotnych w historii ekonomii, noblista wprowadził rewolucyjne wówczas pojęcie kosztów transakcyjnych. Koncepcję tę rozwinął w opracowaniu Problem kosztu społecznego (1960 r.), w którym podkreślał ogromne znaczenie systemu prawnego dla podstaw gospodarki rynkowej oraz przedstawił analizę warunków, w jakich strony sporu dotyczącego określonych uprawnień mogą dojść do porozumienia zapewniającego efektywną alokację zasobów.
Tylko nieliczni ekonomiści są tak często czytani i cytowani jak Ronald H. Coase. Jego rozprawy zawierają skrupulatną i metodyczną analizę realnych warunków wraz z ich możliwymi konsekwencjami. Firma, rynek i prawo zainteresuje ekonomistów, teoretyków prawa oraz przedstawicieli pozostałych nauk społecznych.
„Coase był wielkim obserwatorem rzeczywistości, kierującym się wskazaniami teorii. (…) Dostarczył ważnych pojęciowych narzędzi (należą do nich zwłaszcza koszty transakcyjne) oraz hipotez, które stanowiły doniosły wkład w rozwój nowoczesnej ekonomii instytucjonalnej, w tym zwłaszcza ekonomicznej analizy prawa. (…)
Wydawnictwo udostępnia polskim Czytelnikom dorobek jednego z najbardziej oryginalnych i wpływowych myślicieli z dziedziny nauk społecznych”.
Profesor Leszek Balcerowicz
Ronald H. Coase (ur. 1910 r.) – laureat Nagrody im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1991 r. za wskazanie roli kosztów społecznych w teorii mikroekonomii, szczególnie w zakresie zawierania kontraktów i zarządzania; senior fellow i emerytowany profesor ekonomii w University of Chicago Law School, członek American Academy of Arts and Sciences oraz British Academy.