"Skutecznie promujemy wolność"

EN

2017-04-05

Komunikat 6/2017: Niesprawiedliwe ataki M. Morawieckiego na niezawisłe sądy

Komunikat 6/2017: Niesprawiedliwe ataki M. Morawieckiego na niezawisłe sądy

Jak możemy przeczytać w komunikacie PAP cytowanym przez niektóre polskie media wicepremier w rządzie Prawa i Sprawiedliwości Mateusz Morawiecki wypowiadał się w Stanach Zjednoczonych na temat polskiego wymiaru sprawiedliwości. Poniżej prezentujemy trzy przykłady takich niesprawiedliwych oraz oderwanych od faktów ataków na niezawisłe polskie sądy.

FOR od lat zajmuje się tematyką sprawności działania polskiego sądownictwa przyjmując za pewnik, że reformy poprawiające tę efektywność powinny odbywać się przy zachowaniu zasad niezawisłości sędziów. Takie reformy to m.in. odciążenie sądów od części spraw, zmiany w procedurach obowiązujących w sądownictwie, lepsze wykorzystanie alternatywnych i pozasądowych metod rozwiązywania sporów, czy skuteczniejsze korzystanie z nowych technologii w sądach.

W ostatnich miesiącach PiS, w tym i M. Morawiecki, atakami na sędziów próbują podważyć fundamentalnie ważną zdobycz ustrojową po 1989 r., jaka jest ich niezawisłość. A jak do tej pory niewiele robią w dziedzinie ich realnego usprawnienia, choć jednocześnie atakują sady za to, ze są za wolne. Przypomina to bicie człowieka, któremu wiąże się ręce i uderza za to, że się nie rusza.

W komunikacie PAP na temat wizyty M. Morawieckiego w American Enterprise Institute możemy przeczytać m.in., że:

1) Według M. Morawieckiego "system sądowniczy w Polsce jest niesprawny, nieefektywny; 80 proc. społeczeństwa uważa, że również niesprawiedliwy” [1].

W jaki sposób M. Morawiecki mierzy niesprawiedliwość? Wypowiedziom M. Morawieckiego w rządzie PiS zaprzeczają ostatnie dostępne badania opinii z 2016 r. na ten temat:

a) Według badania TNS Polska dla państwowego „Polskiego Radia 24” z 2016 r. 43 proc. Polaków uważa, że sądy są w Polsce raczej lub zdecydowanie sprawiedliwe. Odmiennego zdania było 40 proc. badanych.

Źródło: Polskie Radio 24, http://www.polskieradio.pl/130/2351/Artykul/1665201,Nowy-sondaz-Polskiego-Radia-24-sprawa-Amber-Gold-i-kondycja-sadownictwa

b) Według badania TNS Polska dla Komisji Europejskiej w ramach badania Eurobarometer w ocenie 45 proc. Polaków sędziowie i sądy w naszym kraju są niezależne. Odmiennego zdania było 44 proc. respondentów. Nie jest to jednak aż 80 proc.

Wykres 1. Liczba odpowiedzi oceniających negatywnie niezależność sądownictwa w krajach UE – badanie wśród obywateli, źródło: Eurobarometer (2016)

c) W ostatnim badaniu CBOS (IX, 2016) dotyczącym zaufania do instytucji publicznych złą opinię o sądach wyraziło 40 proc. respondentów, a dobrą 36 proc. Warto podkreślić, że gorszą ocenę pracy niż sądy mają m.in. Sejm, Senat, ZUS czy NFZ (jeszcze większa liczba ocen „zła”).

Oczywiście nie oznacza to, że wyniki te są dobre i nie mogłyby być lepsze. Wpływ na wyniki ma wiele czynników – nie tylko sprawność działania, ale też jakość obsługi klienta, polityka komunikacyjna sądów, czy też medialne ataki na sędziów, które nasiliły się za rządów PiS. Wyniki tych wszystkich badań zaprzeczają jednak tezie M. Morawieckiego, że „80 proc. społeczeństwa uważa, że [wymiar sprawiedliwości jest] również niesprawiedliwy”. Czy M. Morawiecki posiada jakieś inne badania, nieznane szerzej opinii publicznej?

Pełna treść komunikatu znajduje się w pliku do pobrania.
Read also English version.